Mermer Masa ve Mermer Sehpa

Günümüzde ev dekorasyonları içerisinde estetik görüntüsü ve sağladığı işlevler nedeniyle oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan mermer masa ve mermer sehpa modelleri pek çok evde ilk tercih edilen ürünler arasında yer alır. Doğal bir görüntüsünün yanında kendine özgü bir dokusu bulunan mermerin dayanıklı yapısı sayesinde masa ya da sehpa olarak uzun süre kullanım imkânı sağlar.

Bunun yanında desen ve doğal yapılarını da oldukça uzun süre korurlar. Ne kadar zaman geçerse geçsin kendilerine evlerin pek çok bölümünde bir yer bulan mermer ürünler, doğal görüntüleri ile ev dekorasyonuna etkileyici bir görüntü katarlar. Böylelikle klasik ve modern görüntünün bir kombinasyonunu oluştururlar.

Mermer Masa ve Sehpa
Porselen Mermer Masa ve Sehpa

Mermer Masa ve Mermer Sehpa Üretimi

Özenli üretimleri ile ortaya çıkan mermer masa ve mermer sehpa ürünlerinin doğal yapıda olduğunu ve herhangi bir benzeri olmadığını simgeleyen desenleri bulunur. Bu nedenle doğal ürünlerde her defasında aynı desen oluşmaz. Bu durumda imal edilen ürünlerin benzersiz olduğunun bir göstergesidir. Farklı tonları ve isteğe göre işlenebilen renkleri ile üretilen mermer masalar ve sehpalar farklı doğal taşlar ve daha pek çok renk alternatifi ile bu konu da geniş bir yelpaze sunar.

Mermer ürünler olarak en çok tercih edilen renkler siyah ve beyazdır. Oturma odası, yemek masası gibi pek çok oda içerisinde mekânın dekorasyonu ile uyum içerisinde yer alırlar. Mermer masaların seçilmesinin en çok tercih edilme nedenlerinden biri de doğallığı ve üzerinde bulunan desenleridir.

Mermer Nedir?

Mermerlerin oluşumu kalsit ve dolomit granül elementinin bir sıkışma ve yüksek sıcaklık aşamasından geçişiyle birlikte kristalleşerek mermer haline dönüşüm geçirir. Etkileşim sürecinde olan mermer, toz formundayken limra elementinden ayrışır. Etkileşim sürecindeki toz parçacıklarının birbirine bağlı konumdayken yer değiştirmeleri sonucu mermerin oluşumu gerçekleşir. Mermer özellikle süsleyici gibi pek çok amaç için kullanım alanı vardır. Mermerin süsleyici niteliği ve yapısal anlamda kullanım şekilleri yer alır.

Mermer duvar kaplama, masa, mermer zemin kaplaması, mermerden heykel yapılması, merdiven, mermer sehpa, mermer mutfak dizaynı, mermer lavabo tasarımı, banyo tezgahları gibi birçok alanda kullanım işlevi bulunur. Mermerin, doğal yollarla devamlı değişim halinde olması onun farklı renklere sahibi olduğu manasına gelir.

Mermerin Yapısı

Siyah zeminin üstünde zıt rengi olan beyazın oluşturduğu uyumlu görüntü ile birbirinden farklı mermer masa ve mermer sehpa modeli bulunur. Bunun yanında beyaz rengin üzerinde farklı renk yansımalarının da görülmesi mümkündür. Pek çok renk ve desen fonksiyonları mevcut olan mermer, doğal yollarla gerçekleşen değişim süreci içerisinde kendine özgü bir yapıda nitelik verir. Mermerin dış yüzeyinin parlak bir dokuda olması, mermere dekoratif bir tarz katmasına karşın nemli yüzeylerde fazlası ile kaygan bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur.

İçerisindeki mineral değişimi sayesinde mermerler, farklı renk fonksiyonları kazanır. Yapıları oldukça parlak ve pürüzsüzdür. Mermer, günümüzde klasik tarza sahip olan evlerde oldukça fazla tercih edilmesinin yanı sıra her tarz ile uyum içerisinde bulunabilen bir dokuya sahiptir.

Mermer Özellikleri

En fazla dikkat çeken ürünler arasında bulunan mermer masa ve mermer sehpa ürünlerinin yanında pek çok farklı üründe kullanılma imkânı sağlayan malzemelerin başında mermer gelir. Mermerin içindeki doğal maddeler ile asitlere, bazlara ve yağlara karşı da direnç gösterir. Bunun dışında mermer ile üretilen malzemelerin yüzeyi pürüzsüz ve gözeneksiz bir biçimde bulunur.

Bu sayede hijyenik bir kullanım imkânı sağlar. Mermerler istenen renkte, şekilde ve boyutta üretilebilir. Mermer, sıvı emme özelliğini taşıyan bir malzeme değildir. Yüzeyinde de gözenek olmadığı için kir ve bakteri meydana gelmesi söz konusu değildir. Mermer, uzun bir zaman dilimi içerisinde aynı özelliklerini koruyabilir.

Dekoratif Olarak Mermerin Sağladığı Avantajlar

Dekoratif bir görüntüsü yansıtmasının yanı sıra mermer masa ve mermer sehpa hijyenik bir malzemeden üretilir. Darbe ve çizilme riskine karşı dayanımı yüksek bir taştır. Mermer doğal olarak ağır bir yapıya sahiptir. Sert bir malzeme olmasına karşın esnekliği yeterli bir üründür. Bundan dolayı da sağlam ve mukavemetlidir. Sağlığa zararlı kimyasallar içermez ve çevre dostudur.

Mermerlerin pek çok değişik alanda kullanım imkânı vardır. Yüzeyinde ve renginde herhangi bir değişim yaşanma gibi bir durum oldukça nadir gözlenir. Mermer taşı içeriği ile doğal bir biçimde homojen yapıdadır. Tüm bileşenler taşın tamamına iyi bir biçimde yayılmıştır. Bu yüzden pek çok doğal taşa göre çok daha sağlam ve daha sağlıklı yapıdadır.

Mermer Masa ve Mermer Sehpa Tasarım Kullanımı

Mermerin sağlamış olduğu fonksiyonlar arasında en fazla dikkat çekenlerden birisi de, doğal taşlar içerisinde oluşumunu daha uzun vadede tamamlayan doğal ürünlerden olmasıdır. Yine bu nitelik oluşumun eksiksiz olarak tamamlanması ve gözeneklerin taşı oluşturan zengin bileşenler ile dolması sebebiyle, mermer taşının sağlam ve daha sağlıklı bir şekilde olanak sağlar. Ayrıca işlenmesi de kolay bir biçimde gerçekleştirilir.

Kazanmış olduğu en önemli fonksiyonlarından biri de uzun ömürlü bir yapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle tasarlanan mermer masa ve mermer sehpa ürünler oldukça uzun yıllar kullanım imkânı sağlar. Birçok yoğun kimyasal da dâhil olmak üzere olumsuz dış etkenlere maruz kalsa bile, renginde ya da görüntüsünde kolaylıkla bozulma söz konusu değildir.

 

Bruno Perla Mermer yazısı ve  Masa örnekleri için https://www.tasartmermer.com/bruno-perla-mermer-masa/ linkini inceleyebilirsiniz.

Bianco Carrara Mermer yazısı ve Masa örnekleri için https://www.tasartmermer.com/bianco-carrara-mermer-masa/ linkini inceleyebilirsiniz.

Mermerlerin Dayanıklı Yapıları

Mermerler açık alanlarda çok rahat kullanıma müsait doğal taşlar içerisinde yer alır. Desen ve renkleri farklı bir şekilde yer alır. Bu uyum mermer masa ve mermer sehpa modellerinde oldukça net bir biçimde gözlenir. Kuvvetli bir darbe haricinde hafif şiddette olan darbeler ve çeşitli dış etkilere karşı yüksek dayanma gücü gösterir.

Suya ve kış aylarında donmalara karşı yüksek direnci ile dikkat çeken mermer taşları, yüksek sıcağa karşı da dayanıklı bir konumda bulunur. Isı dayanıklılığı yalnızca güneşin etkilerine karşı değil, yüksek dereceli aktif ateşlere karşı da geçerlidir. Bu nedenle uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir.  Doğal olarak farklı renk ve desenlerde olması sebebiyle, tüm dekoratif çalışmalarda mermer taşına rahatlıkla yer verilir.

Mermer Masa ve Mermer Sehpa Kullanımı

İç ve dış süslemeler için yapılacak çalışmalarda dekoratif amaçlı kullanıma uygun olması sebebiyle, bulunduğumuz zaman içerisinde pek çok alanda dekorasyonun önemli bir parçası haline gelmiştir. Sertlik oranını, içerdiği minerallerin düzeyi belirler. İçeriğinde yer alan mineral seviyesinin fazla olması, doğal taşın sertliğinde belirleyici bir unsurdur. Mermer malzemesinden imal edilen ve mermer deseni bulunan tasarımlar; yuvarlak, kare, oval, dikdörtgen gibi çeşitli şekillerde tasarlanabilir.

İnsanların kendi zevklerine uygun olan mermer masa ve mermer sehpa alternatiflerinden seçim yaparak bulunulan mekânda doğal bir görüntü oluşturabilirler. Böylelikle mermerden üretilen sehpa ve masalar, evlere oldukça farklı bir hava katılmasına destek olurlar. Yaşam alanlarında kullanılan mermer ürünler oldukça fazla tercih edilir. Eve gelen misafirlerde oldukça olumlu bir izlenim yaratır. Mermerden yapılan çeşitli renklerde ürünlere ulaşmak mümkündür. Tercih edilen mekân ile bir ahenk oluşturan mermer masa ve sehpa ürünlerine Taş Art Mermer firmasından ulaşabilirsiniz.

Mermer Masa ve Mermer Sehpa Uygulamalarımız

Porselen Mermer Masa ve Sehpa

Mermer Masa ve Mermer Sehpa örnekleri için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Şimdi Ara