Zemin Çalışmaları

Zemin bir mekândaki dekorasyonu ön plana çıkaran önemli bir alandır. Endüstrinin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte zemin uygulamaları da oldukça fazla çeşide sahip olarak ter almaya başladı. Zemin kaplama uygulanmış olduğu ortama estetik bir görünüm kazandırılması amacıyla ve bunun beraberinde zeminin daha dayanıklı bir konuma getirilebilmesi maksadıyla sıklıkla kullanılan bir uygulamadır.

Zemin bir mekândaki dekorasyonu ön plana çıkaran önemli bir alandır. Endüstrinin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte zemin uygulamaları da oldukça fazla çeşide sahip olarak ter almaya başladı. Zemin kaplama uygulanmış olduğu ortama estetik bir görünüm kazandırılması amacıyla ve bunun beraberinde zeminin daha dayanıklı bir konuma getirilebilmesi maksadıyla sıklıkla kullanılan bir uygulamadır.

Zemin Uygulaması Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Birbirinden farklı bir şekilde bulunan yer döşeme modelleri arasından kişinin zevkine ve zemin uygulamaları yapılması planlanan alanın dekorasyonuna uygun olan modellerde tercih edilmelidir. Evin tamamına ya da belirli bir odasına yapılması planlanan zemin uygulamalarında renk ve malzeme çeşidi de önem taşır.

Evin bütün kısımlarında aynı yer döşemenin kullanılabileceği gibi farklı odalarda farklı zemin çeşitleri de yer alabilir. Kişiler bu planlamayı kendi zevklerine uygun bir şekilde tercih edebilirler. Tercih edilen zeminin düzgün ve pürüzsüz bir yapıda olması önemlidir. Ayrıca banyo gibi alanlarda tercih edilen zeminin kaymaz yapıda bulunması oluşabilecek kazaların önlenmesi açısından önemli bir unsurdur.

Zemin Uygulamaları Çeşitleri

Karar verilen zemin uygulamaları arasında düz bir şekilde yer alan renklerin yanında üzerinde desenler bulunan modeller de tercih edilebilir. Doğal taş kullanılarak yapılan zemin uygulamaları genel olarak dekoratif olduğundan dolayı tercih edilen ürünler mimari dizayn konusunda ince ayrıntılar içerir. Uygulama aşamasında ise kuvvetli yapıştırıcılar kullanılarak uygulamanın daha sağlam bir konuma getirilmesi planlanır.

Mermer zemin döşeme, oldukça kullanışlı bir malzemedir. Yapı olarak parlak ve sert biçimde yer alarak iklim koşullarından önemli derecede etkilenmez. Gözenekli bir yapıya sahip olmadığı için üzerinde mikrop barınması gibi bir durum söz konusu değildir. Uzun seneler parlaklıklarını koruyabilirler.

Granit Zemin Uygulamaları

Granit zemin uygulamaları ile oluşturulan estetik görüntü sebebiyle evin pek çok yerinde kullanmak mümkündür. Aşınmaya, lekeye ve çizilmeye de önemli derecede direnç gösterir. Nakliye işlemleri gerçekleştirilirken kırılma ya da çatlama durumu söz konusu değildir. Kaymazlık oranı yüksek olduğu için banyo ve mutfak tercihlerinde ilk sıralarda yer alır. Granit ürünler Hijyenik oldukları için daha sağlıklı yapılardır.

Bünyesinde bakteri barınma gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca leke tutmayan bir yapıya sahip olması da granit zemin uygulamaları açısından önemli bir niteliktir. Darbelere karşı diren gösterir ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bunun yanında asit ve bazlardan da etkilenme gibi bir durumu yoktur. Yüksek dayanım gösterdiği için uzun süreli kullanım bakımından uygundur.

Granit Zemin Avantajları

Granit zemin, sağlam bir dokuda yer aldığı için üzerine koyulan ağır yüklerde herhangi bir soruna neden olmaz. Granit zemin uygulamaları güneşte renginde solma ya da soğuk hava nedeniyle çatlama gibi olumsuz koşullardan etkilenmez. Yüksek ısıda herhangi bir problem söz konusu değildir. Granit zemin uygulamaları oldukça pratik bir şekilde temizlenir.

Düzenli bir bakım ya da cila yapılmasına gerek yoktur. Oldukça estetik bir görüntüye sahip olduğu için insanlar tarafından yaygın bir şekilde tercih edilir. Granit, kuvars ve feldpat gibi sert ve kristal dokuya sahip olan minerallerden oluşan sert  yapıda, darbelere dayanıklı, estetik görüntüye sahip ve iyi cila tutan doğal bir taştır.​

Granit Zemin Özellikleri

Döşeme gücü ve sağlam yapısı ile bilinen granit zemin uygulamaları renk ve model bakımından farklı alternatiflere sahiptir. Granitlerin sertlik dereceleri içerisindeki mineraller oranına bağlı olarak değişim gösterir. Kuvars çok olduğu zaman taşın sertliğinde de bir artış gözlenir. Çok yoğun taşlardır ve atmosferik şartlara dayanıklı ve estetik bir malzeme olması sebebiyle tercih edilir.

Granit zemin uygulamaları, modern, klasik, alternatif pek çok modele uyum sağlayabilir. Bu nedenle günümüzde pek çok evde granit zemin yer alır. Tercihe göre küçük ya da büyük ebatlarda üretimi gerçekleştirilerek ilgili alanda kullanıma uygun hale getirilir.  Çok yönlü yapısı sayesinde farklı renk, desen, ebat ve formda bulunarak insanlara seçme fırsatı yaratır.

Mermer Zemin Uygulamaları

Mekânlarda en çok tercih edilen zemin uygulamaları arasında yer alan mermer, estetik bir görünüme sahip olması ve dayanıklılığı sebebiyle evlerin önemli kısımlarında yer alır. Mermerin meydana gelmesi sırasında ortamın fiziksel ve kimyasal şartlarına bağlı şekilde çok farklı renk, şekil, desen ve dalgalar oluşabilir. Mermerlerin renkleri çoğu zaman beyaz ve griye benzeyen renklerdir. Fakat yabancı maddeler ve özellikle metal oksitlerin etkileşimiyle birlikte sarı, pembe, kırmızı, maviye benzer renkler, gri ve siyah gibi değişik maddelerde de yer alabilirler.

Mermerde renk dağılımı homojen bir biçimde işlememesi, kendisine özgü bir niteliktir. Yapılarda yer döşeme malzemesi olarak yaygın bir kullanıma sahip olan mermerler dekorasyon ve mimari açıdan etkileyici görüntü vermesi açısından ayrı renk ve boyutlarda tasarlanabilir. Mermer zemin ve duvar kaplama malzemeleri arasında en çok tanınan doğal taştır.

Kuvars Zemin Kaplama Uygulamaları

Bir dizi özel işlemin uygulanması sonucu elde edilen kuvars taş zemin uygulamaları gösterişli ve dayanıklı bir yapıda yer alır. Planlanan alana kuvars zemin uygulaması işlemlerinden sonra bakımı kolay olmakla beraber doğal olması da büyük bir önem arz eder. Sert yüzeyler ile karşılaştırıldığı zaman çok daha akustik yapıda bulunur.

Zaman içerisinde renginde solma ya da deformasyon oluşması söz konusu değildir. Kayma durumu olmadığı gibi kimyasal maddelere de direnç gösterir. Yapışma gücü ve nem toleransı yüksektir. Aynı zamanda anti bakteriyel, hijyenik ve optimum aşınma dayanımı ile oldukça fazla kullanımı bulunan bir zemin çeşididir.

Porselen Zemin Uygulamaları

Porselen zemin uygulamaları renk ve stil alternatifleri yönünden en çeşitli olan döşeme malzemesi olarak yer alır. Porselen karo ve seramik en dayanıklı zemin alternatiflerindendir ve minimum bakım gerektirir. Yüksek sıcaklıkta özel işlemlerden geçtiği için su emmeyen bir dokusu vardır. Ayrıca dona ve sıcaklığa oldukça dayanıklı olduğu için her çeşit iklim özelliklere sahip iç ve dış mekânlarda kullanılabilen porselen karolar, kırılmaya, eğilmeye, deformasyona, lekeye ve kimyasal maddelere karşı yüksek direnç göstererek uzun ömürlü bir kullanım imkânı sağlar.

Güneş ışığından etkilenmeyen malzeme, hijyenik olması sebebiyle bakterileri bünyesinde barındırmaz. Bakım ve temizlik de oldukça pratik bir biçimde gerçekleştirilir. Porselen zemin uygulamaları farklı kılan niteliklerden bir diğeri de kolay döşenebilir olmasıdır.

Zemin Uygulama Alanları

Mermer, doğal taş, kuvars ve porselen ürünlerinin kullanım alanları oldukça geniş bir noktaya ulaşmıştır. Bu taşların doğal yapısı zemin uygulamaları üzerinde estetik bir görüntü yaratır. Bunun yanında içerisinde barındırmış oldukları birbirinden farklı özellikler ile de insanlara oldukça konforlu bir yaşam sunarlar. Sağlamış oldukları fonksiyonlar sayesinde kişiler kendi tarzlarına ve ev dekorasyonuna uygun olan modellere rahatlıkla sahip olunması mümkündür. Zemin uygulama modellerine Taş Art Mermer firmasından ulaşabilirsiniz.

Banyo Tezgah Uygulamalarımız

Zemin Uygulamaları Çalışmalarımızı incelemek için tıklayınız https://www.tasartmermer.com/zemin-uygulamalari-calismalarimiz/

Şimdi Ara