Duvar Kaplamaları

Estetik ve ısı yalıtımı açısından önemli bir yere sahip olan duvar kaplamaları pek çok mekânda kullanılır. Duvar kaplaması konusunda çeşitli alternatifler mevcuttur. Bu çeşitliliğin fazla olması insanların kendi tarzlarına uygun modellere erişim sağlamalarını kolaylaştırır. Ayrıca duvar kaplaması yapılmasının planlandığı mekânlar ile de uyum sağlayan desen ve malzemelere de ulaşmak oldukça kolaydır. Evlerin iç tasarımları göz önünde yer aldığı için oldukça önemli noktalar arasında yer alır.

Yapıları dış faktörlere karşı koruyan ve iç bölümleri birbirinden ayıran çeşitli duvar kaplamaları bulunur. Hangi duvar kaplamasının yaptırılacağına karar verilmesinin ardından gerekli ölçülerin alınması gerçekleştirilir. Ardından kullanılacak malzemenin temin işlemi sağlandıktan sonra uygulama işlemine geçilmesi sağlanır.

Duvar Kaplamaları Yapımı

Duvar kaplamasını bir kez taktırdıktan sonra bakım anlamında uzun bir süre içerisinde çok fazla bir uğraş verilmesine gerek duyulmaz. Malzemeye zarar vermeyecek biçimde uygun temizlik ürünleri ve nemli bir bez yardımıyla temizlik yapılması yeterli olacaktır. Düz renk tercihlerinin yanı sıra renk karışımlarının uyumlu görüntüsünün oluşturduğu modeller de tercih edilebilir. Ürün modeli ve renk seçiminin tamamlanmasını ardından uygulama yapılması istenen duvar ve cephe alanlarının toplamı hesap edilir.

Banyo ve mutfak gibi alanlarda diğer yapı alanlarının birbirinden farklı nitelikte olması önemlidir. Bu nedenle duvar kaplamaları yapılacak olan alanların gerekli ölçü ve hesapların planlanmasının ardından yapılacak projeye uygun boyutlarda parçaların kesimi ve şekillendirilmesi gerçekleştirilir.

 

Duvar Kaplaması Seçiminde Önemli Unsurlar

Malzemelerin şekillendirilmesi aşamasında eğim verme, parlatma ve cila yapma gibi unsurların dikkate alınması gerekir. Daha sonra istenen malzeme ile kurulan duvar kaplamaları için son rötuşları ve kontrollerinin yapılmasının ardından yapılan uygulama hazır konuma getirilir. Duvar kaplamaları, modern bir iç mekân görüntüsü için en önemli dekorasyon ürünleri arasında yer alır. Duvar kaplama malzemeleri mekâna uyum kazandırması açısından tercih edilen ürünler içerisinde bulunur.

Duvar  kaplamaları seçiminde ilk önce mekânın büyüklüğünü dikkate almak gerekir. Küçük mekânların daha geniş bir görüntü elde edilmesini sağlamak için daha geniş desenleri bulunan tasarımlar tercih edilebilir. Tasarımlar değerlendirilirken mekânın kullanım amacına uygun olması da önemli bir unsurdur

Mermer Duvar Kaplamaları

Mermerlerin, bulunulan zaman içerisinde oldukça fazla uygulama alanı yapılmasında renk çeşitliliğinin ve yüksek kalitesinin gün geçtikçe daha da iyi bir konuma gelmesidir. Darbelere karşı dayanıklı olması, yapısını senelerce koruması, hızlı ve şiddetli çarpmalar yaşansa dahi, uygulanmış olduğu zemin doğru bir şekilde gerçekleştirildiği zaman herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu nedenle duvar kaplamaları içerisinde sıklıkla tercih edilir. 

Mermer ile mekânlarda etkili bir duvar kaplaması gerçekleştirilir. Bu sayede uygulama yapılan mekânın daha belirgin bir hal alması sağlanır. Uzun seneler boyunca aynı kalitede kullanım imkânı sağlar. Bunun nedeni ise dayanıklı bir yapısının olmasıdır. Renk değişimi, mermerin yapısında solma, yanması gibi durumlar söz konusu değildir.

Mermer Duvar Kaplaması Özellikleri

Güneş ışınlarından herhangi bir biçimde etkilenmez. Bunun yanında ısıyı tutma özelliğine sahiptir. Kullanıldığı alanlarda geç soğuma niteliğine sahiptir. Mermer de çizik veya kırılma gibi durumlar, yalnızca dışarıdan müdahale yapıldığında yaşanabilir. Pürüzsüz yapısı, farklı renk çeşitleri ile duvar kaplamaları dâhil pek çok alanda kullanılmaya uygundur. Mermer ürünler bütünüyle kolay temizlenebilir ve pratik temizlik için uygun bir dokuya sahiptir.

Malzemeler taşıyıcı yapı elemanı olarak kullanıldığı gibi, akustik niteliği gerektiren ve aydınlatma ile ilgili alanlarda, mimari ve dekoratif özelliği olan binalarda farklı özellikleri yerine getirmek amacıyla da kullanılır. Yapılarda kaplama taşı olarak kullanım gösteren mermerler, dekorasyon ve mimarı açıdan etkileyici görünmesi için ayrı renk ve boyutlarda kullanmak mümkündür.

 

Mermer Duvar Kaplamasında Estetik Görüntü

Mermer döşeme, popüler duvar kaplama malzemeleri türlerinden birisidir. Mermer çok çeşitli renklerde, desenlerde bulunur. Bu şekilde çeşitli tasarımlar arasından seçim yapmak mümkündür. Çok pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğu için cilalandığı zaman oldukça parlak bir görüntü sağlar. Mermer yarı saydam bir malzeme olarak yer aldığı için, güneş ışığına maruz kaldığında mermer duvar kaplama odadaki parlaklığı artırır. Mermer kaplama oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Mermer kaplama iç mekânlar için önemli bir estetik hava yaratır. Hem içerisinde barındırmış olduğu nitelikler hem de kullanılan mekânda yaratmış olduğu görsellik anlamında büyük bir öneme sahiptir.

 

Granit Duvar Kaplama

İç ve dış duvar süslemelerinde önemli oranlarda kullanılan granit duvar kaplama günümüzde yaygın bir kullanıma sahiptir. Başta nem dâhil olmak üzere farklı dış etkenlere karşı üstün direnç göstermesi, granitin pek çok sektörde tercih edilme sebebidir. Renk yapısında herhangi bir bozulma olmadığı için taşın ömrü ile eşdeğer bir renk ömrüne sahiptir. Bu durum da estetik anlamda önemlidir. Dekoratif amaçlı kullanımını daha yaygın bir konumda bulunur.

Ayrıca yüksek dereceli ısılara karşı güçlü bir dokusu vardır. Kolay temizlenebilir özelliğe sahip olması kullanım sıklığını artıran bir unsurdur. Tüm hava koşullarında hiçbir bozulma yaşamadan kullanmak mümkündür. Çünkü yapısı bu durum için oldukça müsaittir.

 

Doğal Taş Ürünlerde Yer Alan Granit Kaplama

 İşlenmesi basit olduğu için benzer taş modellerine göre daha yaygın kullanıma sahiptir. Asit ve kimyasallara karşı sağlam bir yapıda yer alır. Bu nedenle bu maddelere karşı herhangi bir tepki göstermez. Kullanıldığı alanlarda doğal bir görüntü vermesi, dekorasyon özelliği taşıyan mekânlarda tercih edilmesini sağlar. Paslanma, kırılma ve çizilme gibi olumsuzluklar gözlenmez.

Granit duvar kaplamaları iç ve dış duvarların yer ve uygulama yapılacak olan alanın durumuna uygun seçenek ve modeller ile oldukça uzun yıllar kullanımı sağlar. Granit duvar kaplamaları duvar yapı malzemeleri içerisinde çok talep edilen ve gün geçtikçe artış gösteren, kullanıldığı alanlar ile dikkatleri üzerine çeken bir üründür.

 

Duvar Kaplamalarının Sağlamış Olduğu Avantajlar

Porselen çeşitleri arasında dekton, neolith, sapien stone, laminam çeşitleri yer alır. Duvar kaplama malzemeleri panelin tasarımına, uygulanacağı alana ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Bunlardan en önemlisi duvarlar olduğu gibi duvarlara uygulanmakta olan kaplama modelleri, ürünün kalitesi, dokusu, rengi, deseni evin dekorasyonunu ön plana çıkartır. Ayrıca yaşam alanlarına farklı bir boyut kazandırılmasına yardımcı olur.

Doğal duvar kaplamaları son yılların en çok tercih edilen uygulamalar arasında yerini almış konumdadır. İç mekân duvar kaplamalar hem duvarların ömrünün uzatılmasında hem de mekânda yaratıcı farklılıklar yaratılmasını sağlamakta olan kullanışlı ve yararlı uygulamalardır. Tercihe göre değişen kullanım alanlar mevcuttur.

 

Duvar Kaplamalarında Kişisel Zevkler

Uygulanması istenilen alanda duvar kaplamaları yalnızca dekorasyon amacı ile de kullanılabilir. Farklı doğal taş yapıları ile de yaşam alanlarında belirgin farklar yaratılması mümkündür. Dekoratif taş kaplama duvarlarda dekoratif amaçlı kullanım gösteren doğal kaplama ürünleridir. Doğal taş havası ile kullanılacak olan kaplamalar bütünüyle doğal taştan üretilir. Çoğunlukla iç mekânlara uygulaması yapılır.

Ev dekorasyonu kişinin ve kullanıcının bireysel zevklerini, estetik beğenisini ve ruh halini yansıtan tasarımlardan meydana getirilir.  Böylelikle kişinin kendini ev ortamında daha mutlu ve ortama ait hissetmesi için bir fırsat sunulması sağlanır. Duvar kaplamaları hizmetini Taş Art Mermer firmasından alabilirsiniz.

Banyo tezgahları uygulamalarımızı incelemek için tıklayınız https://www.tasartmermer.com/duvar-kaplama-uygulamalari/

Duvar Kaplama Uygulamalarımız

PicsArt_05-28-01.08.29-min
Ürün: Nero Marquina
Şimdi Ara