Doğaltaş Ürünler

Doğaltaş ürünler yaşam alanlarında en fazla kullanılan ve tercih edilen tezgâh ürünleridir. Bu ürünlerin birçok önemli avantajı olması ve özellikle kullanıldıkları alanlarda insanların işini kolaylaştırması sebebiyle çok tercih edildiklerini söyleyebiliriz. Zengin çeşitliliğe sahip olan doğal taşlar kendi içlerinde de renk, model ve yapı olarak değişkenlik gösterir. Bizlerin de tasarımlarımızda sıklıkla tercih ettiğimiz doğaltaş ürünleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Doğaltaş Ürünlerinin Özellikleri

Doğal taşlar milyonlarca yıldır doğada bulunan ve zamanla şekillenmiş olan malzemelerdir. Aslında bu tabir farklı bölgelerde, farklı kökenlerdeki tüm taşlar için kullanılan genel bir tabirdir. Doğal taşlar yapıları gereği birçok önemli özelliğe sahiptir. En önemli özelliklerinden biri doğada tamamen kendi kendine oluşması ve hazır olarak bulunmasıdır. Ayrıca ölümsüz bir malzeme olduğunu da söyleyebiliriz. Farklı kullanım alanlarına göre çok fazla doğal taş çeşidi bulunduğunu söyleyebiliriz. Yapı alanında en sık kullanılan çeşitler; mermer, traverten, granit ve bazalt olmaktadır.

Doğaltaş Ürünler Kullanım Alanları

Doğal taş dayanıklıdır. Basınç ve aşınma direnci yüksektir. Bu nedenle yapıların birçok bölümünde kullanımı tercih görmektedir. Geçmiş tarihlere bakıldığında da en önemli eserlerin doğal taştan inşa edildiği görülür. Doğaltaş ürünleri birçok önemli alanda kullanılabilir. Yaygın olarak kullanıldığı alanlar aşağıdaki gibidir;

  • İç ve dış mekanlarda, özellikle döşeme imalatında kullanılmaktadır. İç mekanlarda direkt olarak kullanılabilirken, dış mekanlarda kullanılırken kaymaması için kumlama veya diğer yüzey işlemlerinin yapılması gerekir.
  • İç ve dış döşemenin yanı sıra cephe ve duvar kaplamasında, merdiven basamaklarında, kolon ve sütunların kaplanmasında ve süpürgelik bölümlerinde kullanılır.
  • Peyzaj uygulamalarında kullanılır. Süs havuzları, bahçe duvarları, yürüme yolları gibi alanlarda kullanılabilmektedir.
  • Son derece hijyenik ve sağlıklı olduğu için yemek hazırlanan tezgâh bölümlerinde kullanılır.
  • Banyolarda da banyo tezgâhı, duş teknesi ve lavabo imalatında kullanılan ürünlerdir.
  • Ev dekorasyonunda da orta sehpa, yemek masası ve süs objesi olarak tercih edilmektedir.

Birçok alanda rahatlıkla kullanılabilen doğal taşlar, kullanılacağı alana göre farklı işlemlerden ve uygulamalardan geçirilir. Bizler yapmış olduğumuz tasarımlarda sıklıkla doğal taş kullanıyor ve oldukça etkileyici tasarımlara imza atıyoruz.

Doğaltaş Ürün Çeşitleri

Yapı ve inşaat alanında sıklıkla kullanılan önemli doğal taşlar vardır. Doğaltaş çeşitleri ve bu taşların özellikleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Magmatik bir kaya türü olan Granit, sert ve kristal yapıda olan bir üründür. Mineral oluşumu neticesinde oldukça sağlam bir yapısı vardır. Bu yapısı sayesinde de özellikle mutfak ve banyo tezgahlarında sıklıkla tercih edilir. Yeryüzünün neredeyse en dayanıklı ve sert malzemesi olduğu için tarih boyunca birçok alanda kullanılmıştır. Bu malzeme dış etmenlerden etkilenmez ve her türlü iklim koşullarına karşı dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde de zaten yapı alanında sıklıkla tercih edilir.

Uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilen bu malzeme dokusunu korur ve her daim ilk günkü gibi kalır.

Birçok renk ve desen seçeneği bulunan granitlerin tek dezavantajı, benzeri ürünlere göre biraz daha pahalı olmasıdır. Benim için önemli olan mutfak ve banyo tezgahımda sağlam, kaliteli ve güzel bir ürün olması derseniz graniti tercih edebilirsiniz.

Mermer hem bakımı hem de temizliği çok kolay bir üründür. Bu yüzden de özellikle banyo ve mutfak tezgahlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Kullanıldığı alanlarda yumuşak dokulu bir bezle kolaylıkla temizlik sağlanır. Yapısı gereği ayrıca çok dayanıklıdır ve bu sayede uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir. Kullanıldığı süre zarfı boyunca da şekli ve dokusu bozulmayacaktır. İstenilen her alanda kullanılabilmesi için yüzeyinde çeşitli işlemler yapılır. Böylece gözenekli ve gözeneksiz, parlak, mat gibi ürünler elde edilir.

Mutfak tezgahlarında özellikle çok talep edilen bir üründür. Kullanıldığı alanlarda çok şık ve etkileyici bir görünüm yakalanır. Bu ürünün mutfak ve banyo gibi tezgahlarda kullanılırken yarattığı tek dezavantaj ise asitli ürünlerin üzerinde leke yaratmasıdır. Ayrıca granite göre biraz daha yumuşak bir malzeme olduğundan dolayı da bıçak darbelerinden daha kolay etkilenir.

Bazalt volkanik kaya kütlesinden meydana gelen bir kayaçtır. Çok sert ve dayanıklı bir yapısı vardır. Bu yüzden de sadece iç mekanlarda değil ayrıca dış mekanlarda ve önemli yapılarda rahatlıkla kullanılabilen bir üründür. Birçok uygulama alanında ve döşeme malzemesi olarak kullanılır. Genellikle siyah, füme ve dumanlı koyu füme gibi renklere sahiptir. İklim koşullarına karşı çok dayanıklıdır bu yüzden dış mekanlarda da kullanılabilir. Kullanıldığı alanlara son derece estetik bir görüm verir.

Sağlığa hiçbir zararı yoktur ve bu özelliği sayesinde de özellikle mutfak tezgâhı ve bu alanda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca uygulaması ve şekillendirilmesi de oldukça kolay bir ürün olmaktadır.

Doğaltaş ürünler genel olarak banyo ve mutfak gibi alanlarda sıklıkla tercih ettiğimiz ürünlerdir. Sizlere bu ürünlerle oldukça şık ve aynı zamanda kullanışlı tasarımlar yapmaktayız. Yaşam alanlarınızda kaliteli, dayanıklı ve şık tasarımlı ürünler istiyorsanız doğal taş ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Şimdi Ara