Merdiven Basamak Uygulaması

Merdiven kaplama malzemesi olarak tercih edilebilecek pek çok malzeme piyasada bulunur. Merdiven basamak uygulamasında önemli olan en doğru malzemenin seçilmesine karar vermektir. Kişilerin beklentilerine ve isteklerine uygun yönde bir ilerleme gerçekleştirilmesi için merdiven basamak uygulamaları seçimi büyük bir öneme sahiptir. Tüm iç mekânlarda kullanım imkânı sağlayan merdivenler binaların beton ya da metal olan yüzeylerinin üstüne kaplama yapılan malzemeler ile plastik yer döşemesi sonucu oluşan yapıdır.

Merdiven basamak uygulamaları günümüzde pek çok alan içerisinde yer aldığı için tasarım konusunda çeşitli alternatiflerin sunulması sağlanır. Bu sayede kişilerin zevkleriyle ve uygulama yapılacak olan alanın dekorasyonu ile uyum sağlayan görüntülerin ortaya çıkması gerçekleştirilir.

Merdiven Basamak Uygulamalarında Doğal Taş Kullanımı

Günümüzde çeşitli amaçlar için çok sayıda doğal taş ve mermer türü kullanımı yapılır. Giderek artış gösteren doğal taş ve mermer kullanım oranında, etkili bir ürün sunmak amacıyla standardizasyona uymanın yanı sıra ürün çeşitliliğini arttırmak da gerekir. Bu amaç doğrultusunda mermer ve doğal taşlar için, bilinen en yaygın kullanım biçimi olan cilalı yüzeylerin dışında, çok sayıda yüzey şekillendirme yöntemi geliştirilmiştir.

Doğal taş, doğada milyonlarca senede şekillenmiş bir halde olan, bilinen en eski yapı malzemelerinden birisidir. Birbirinden değişik kökendeki farklı taşların her birisi için söylenen genel bir kelimedir. Doğada nerdeyse hazır halde bulunur. En bilinen örnekleri mermer, granit, traverten olarak sayılabilir. Günümüzde merdiven basamak uygulamaları oldukça fazla kullanılır.

Mermer Merdiven Basamak Uygulamaları

Mermer; içerisinde boşluk bulunmayan, damarlı ya da damarsız, kolay işlenebilme niteliğine sahip kristal yapıda bulunan sertlik olarak orta seviyelerde yer alan bir kaplama malzemesidir.
Sert mermerler, yapılarda daha çok merdiven basamak uygulaması yapılmasında ve kapı eşiklerinde kullanılır.

Genel olarak, silikat minerallerinin artış göstermesi ile beraber mermerin sertlik seviyesinde de bir artış gözlenir. Doğal mermerlerin rengi çoğunlukla beyaz renklidir. Günümüzde renkli mermer merdiven basamak uygulamaları oldukça sık bir şekilde tercih edilir.

Doğal Taş Fonksiyonları

Doğal taşların da fiziksel fonksiyonları da bulundukları ocak yapısına göre değişiklik gösterir. Standart bir ölçüleri olmadığı gibi, ocaktan çıkartılan bloğun ölçüleri de farklılık gösterebilir. Bu anlamda her farklı bloktan farklı boyutlarda plakalar temin edilir. Eldeki plakalara göre, nihai kullanıcının talep ettiği ölçüler doğrultusunda bir ölçülendirme işlemi uygulanır. Doğal taş mukavemetlidir. Basınç ve aşınma direnci oldukça yüksek seviyelerde bulunur.

Bu sebeple binaların pek çok bölümünde kullanım açısından yaygındır. Hem iç hem de dış mekânda pek çok kategori içerisinde kullanılabilir. İç ve dış döşeme ve duvar kaplamalarında, cephe kaplamasında, merdiven zemin basamaklarında, süpürgelik ve kolon-sütun kaplamaları gibi birbirinden farklı kategorilerde doğal taşlar kendilerine kullanım alanı yaratırlar. Günümüzde merdiven basamak uygulamaları oldukça yaygın tercih edilir.

Doğal Taş Uygulama Alanları

Sağlığa zararı olacak herhangi bir madde içermediği için, yiyecek hazırlanması için kullanılan mutfak tezgâhlarında da güvenli bir ortam sağlanır. Aynı zamanda ıslak hacimlerde duş teknesi veya banyo tezgahı ve lavabo imalatlarında da yaygın bir yeri vardır.  Dış mekânlarda oldukça fazla kullanıma sahip olan mermer merdiven basamak uygulamaları yapılması planlanan alanın ölçülerinin alınması ile ona uygun ebatlarda tasarımı gerçekleştirilir. 

Çeşitli teknolojiler kullanmak sureti ile mermer yüzeylerinde şekillendirme amacıyla farklı yöntemler uygulanır. Bunların bir bölümü taşın doğası gereği yapılması mecburi olan işlemlerdir. Büyük bir çoğunluğu ise özel talep ve doğal bir görünüm istenmesi neticesinde ortaya çıkar.

Granit Merdiven Basamak Uygulamaları

Doğal taş olan granit renk niteliği kuvars ve feldspat bilişimi ile tespit edilir. Granit merdiven basamak uygulamalarımızda pek çok renk ve desen seçeneği ile düşüncenizdeki ürüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Granit taşlar genel itibari ile apartman ve yapılarda basamak merdiven ve dış cephe kaplama çalışmalarında sıklıkla tercih edilir. Bunun yanında, granit yüzey sertliği ile cila matlaşma olasılığı bulunmayan doğal bir üründür.

Granit basamak çalışmalarında dekor ve tadilat uygulamaları konusunda sağlamış olduğu kolaylık sayesinde de tercih edilme oranı fazladır. Nem karşısında dirençli bir yapıda bulunduğu için merdiven basamak uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Kolay temizleme fırsatı sunduğu için hijyen bakımından rahatlık sağlar.

Granit Merdiven Basamak Uygulamaları Özellikleri

Asit ve kimyasal maddeler karşısında tepkime göstermez ve oldukça dayanıklı bir konumda bulunur. Dayanıklı olması insanlar için uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Granit merdiven basamak uygulamaları  dayanıklı ve estetik malzemeler olması nedeniyle tercih edilir. Granit, doğal olarak minerallerden oluşan kristal yapılı bir malzeme olarak yer alır. İçerdiği doğal mineral taneleri göz ile de fark edilebilir. Granit yüzeyler genel itibari ile aşınmaya ve basınca karşı mukavemetlidir.

Öte yandan cilaya karşı da bir hayli uyumludur. Granitler hem çok dayanıklı hem de estetik bir yapı malzemesi olduğu için uygulama alanlarında sağladığı işlev ve görsel uyum nedeniyle yaygın olarak tercih edilir. Aynı zamanda farklı renk ve doku çeşitliliklerine sahip olması ile da tasarım açısından ön plana çıkmasına neden olur.

Granit Merdiven Basamak Uygulamaları Sağladığı Avantajlar

Kolay temizlenebilir özelliğiyle birlikte iş ve dış mekanlarda kullanılacak olan en sağlığa uygun ve işlevsel malzemeler arasında da yer alan granitin sağladığı pek çok avantaj vardır. Granit doğal olarak dayanıklı bir yapıda yer alan malzemedir. Aynı zamanda yüksek aşınma dayanıklılığı ile kolay kolay çizilmez veya hasar almaz niteliğe sahiptir.

Kırılma, eğilme veya darbelerde çökme gibi olumsuzluklar granit merdiven basamak uygulamaları ile söz konusu değildir. Ancak granit malzemeler sert olduğu kadar esnek bir dokuya da sahiptirler. Kesim ve taşıma sırasında çatlama gibi bir olumsuz gözlenmez. Oldukça hijyenik bir maddedir ayrıca Su emmez bir özelliği de bulunur. Bu sayede leke tutmayan işlev gösterir.

Granit Merdiven Basamak Uygulamaları Renk ve Mekân Uyumu

Granit kılcal çatlak barındıran bir malzeme olmadığı için mikro organizmaların yüzey üstünde üremesine olanak tanınmaz. Kolay temizlenebilir bir dokuya sahiptir. Bu nedenle merdiven basamak uygulamaları ile temizlenmesi zahmetsizdir.  Doğal bir biçimde kuvars taşının parıltısına sahiptir. Zaman geçtikçe parlaklığında azalma ya da solma gibi bir durum söz konusu değildir.

Granit, asit ve bazların yıpratıcı etkilerine karşı dayanıklılık gücü bir hayli yüksektir. Granit kullanılarak yapılan merdiven basamak uygulamaları birbirinden farklı tarzlara hitap edecek biçimde tasarlanır. Bu sayede dekoratif anlamda oldukça başarılı görüntülerin sergilenmesine imkân tanır. Seçilen renkler ile birlikte ortamda ferah bir hava yaratılması sağlanabilir.

Kuvars Merdiven Basamak Uygulamaları

Toza dayanıklı olması, renk çeşitliliğinin bulunması, suya karşı yüksek dayanım göstermesi, dış faktörlere karşı sağlam durması gibi çeşitli özelliklere sahip olan kuvars, merdiven basamak uygulamaları kategorisinde de tercih edilir. Aşınmaya karşı dayanıklıdır ve temizliği oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Uygulama çeşitliliğinde hem estetik hem de işlevsel olarak fark yaratır. Klasik ya da modern tasarımlar içerisinde kendine rahatlıkla yer bulabilir. Doğal taş, kuvars, porselen gibi malzemelerden tasarlanan merdiven basamak uygulamaları için Taş Art Mermer firmasını tercih edebilirsiniz.

Merdiven Basamak Uygulamalarımız

Merdiven Basamak uygulamalarımızı incelemek için tıklayınız https://www.tasartmermer.com/merdiven-basamak-uygulamalari/
Şimdi Ara