Kuvars Ürünler

Kuvars ürünler özellikle mutfak ve banyo tezgahlarında en çok tercih edilen ürünlerdir. Bunun nedeni kuvars taşı veya başka bir tabirle kuvars kristalinin önemli özelliklere sahip olmasıdır. Tasarımlarımızda bizlerinde sıklıkla tercih ettiği kuvars, dünyanın hemen hemen her yerinde, ülkemizde de ege bölgesinden çıkarılır. Dünya üzerinde oldukça fazla bulunması, bu ürünün yaşam alanlarında daha rahat ve kolay kullanılabilmesini sağlar. Gerek görüntüsü gerekse kullanım kolaylığı ile tezgahlarda en fazla kullanılan kuvars taşının özellikleri ve çeşitleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

 

Kuvars Kristalinin Özellikleri

Dünyada hem kuvars taşı hem de kuvars kristali olarak bilinen bu madde aslında bir mineraldir. Yapısı gereği dünya üzerindeki en sert minerallerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra bu kristallerin daha birçok önemli ve etkili özelliği vardır. Bunlar;

  • Mekanik ve kimyasal ayrışmaya karşı dayanıklıdır.
  • Dünya genelinde en yaygın ve fazla miktarda bulun değerli taşlardan biridir.
  • Dünyanın her bölgesinde bulunmasına karşılık yaygın olarak Madagaskar ve Brezilya bölgesinde çıkarılır.
  • Türkiye’de kuvars taşının en özel ve güzel türü olan Morion taşı çıkarılır. Bu kuvars taşı siyah ve dumanlıdır.
  • Bizler daha çok tezgâh olarak kullanımını bilsek de ilk çağlarda tedavi amaçlı kullanılmıştır.
  • Negatif enerjiyi yok etme özelliğine sahiptir ve bu etkisi kullanıldığı alanlarda da fazlasıyla hissedilir.
  • Kompakt ve homojen bir yapıya sahip olduğu için leke tutmaz ve sıvı emmez. Bu yüzden yaşam alanlarında kullanıldığında kolay temizlenir.
  • Özellikle temizlik malzemelerinde kullanılan asit ve bazların tezgahlar üzerindeki yıpratıcı etkilerine karşı oldukça dayanıklıdır.
  • Dokusu kılcal çatlak bulundurmadığı için mikroorganizmaların üremesi ve üzerinde barınması mümkün değildir. Bu da yine mutfak gibi alanlarda hijyen açısından önemli bir detaydır.

Kuvars Ürünlerin Kullanım Alanları

Günümüzde birçok alanda kullanılabilen kuvars taşları dayanıklı yapıları ve özellikle doğada sıklıkla bulunabilmesi sebebiyle mutfak tezgahındabanyo tezgahında ve zemin çalışmaları olarak kullanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılan kuvars taşı reçine bağlayıcılar, polyester ve çimento bağlayıcılar ile daha fazla güçlendirilir. Bu sayede ürünlerde daha fazla sağlamlık ve dayanıklılık sağlanır. Yaşam alanlarında kullanılmak istendiğinde bu taşlar, özel yöntemlerle şekillendirilir. Böylece daha rahat kullanım sağlanır. Kuvars ürünler kısacası günümüzde en fazla yaşam alanlarında zemin döşemesinde ve tezgahlarda kullanılır.

Kuvars Ürünü Çeşitleri

Farklı alanlarda kullanımına ve özelliklerine göre kuvars ürünleri farklı çeşitlere ayrılır. Bizlerin de tasarımlarımızda sıklıkla kullandığımızı kuvars ürünlerinin çeşitlerinden ve özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Kuvars ürün çeşitleri aşağıdaki gibidir.

İtalyan Breton teknolojisiyle üretilen Çimstone, bir çeşit kuvars taştır. Temelde doğal bir taş dokusu, kuvars taşıyla birleştirilerek bu ürün oluşturulmaktadır. Yaşam alanlarında tezga, banko, cephe, zemin ve merdiven gibi bölümlerde kullanılır. Sıvı tutma özelliği vardır ki bu da kullanıldığı alanlarda leke tutmasını engeller. Farklı dekorasyonlara uygun olarak çok faza renk, desen ve model seçeneği vardır. Müşterilerimizin bizlerden en fazla talep ettiği renk ve modeller; Hierapolis, Artemis, Tundra, Olympos, Toros, Fuga, Barents, Lapland, Savana, Nebula, Boreas olmaktadır.

Kuvarsın kendi doğal ışıltısından dolayı oldukça parlak görünen Belenco popüler bir üründür. İçeriğinde %90 oranında bulunan doğal kuvars sayesinde herhangi bir koruyucu veya cilaya ihtiyaç duyulmadan temizlenebilir. Günlük yapılan basit bir temizleme işlemi sayesinde her daim doğal ve canlı görünür. Gözeneksiz yapısı ve sıvı emmeme özelliği sayesinde ayrıca kirlenmeye karşı da dayanıklı bir üründür. Leke tutmadığı gibi ayrıca bünyesinde mikroorganizmalarında da üremesine için vermez. Bu sayede hem mutfak hem de banyo gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. En fazla tercih edilen çeşitleri; Kashmera White, Perla, Alinda, Angel White, Spa Black, Carola, İceberg, Montana, Aizano, Marquina Tierra, Calacatta Veneto, Calacatta Venatino olmaktadır.

Belenco ürünlerini incelemek için https://www.tasartmermer.com/belenco-tezgah/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Silestone, içeriğinde bulunan en az %90 oranındaki kuvars sayesinde oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Yaşam alanlarında sıklıkla kullanılmasını sağlayan birçok eşsiz özelliğe sahiptir. Temizlenmesi ve bakımı çok kolay olduğu için özellikle yüzey ve duvar kaplaması olarak çok fazla tercih edilir. Ekstra olarak malzemenin görmüş olduğu işlemler onu çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü hale getirmektedir. 70’ten fazla renk, desen ve model çeşitliliğine sahiptir.

Yüksek sertliğe sahip olan Coante, ayrıca leke tutmaz ve çizilmelere karşı çok dayanıklıdır. Doğal taşların kullanılabildiği tüm alanlarda rahatlıkla kullanılabilen bu ürün doğal taştan farklı olarak çok daha hijyeniktir. Farklı tasarım çeşitliliği sayesinde de hayatınızın her alanında kullanılabilir ve kullanıldığı alanlara şıklık katar. En çok tercih edilen çeşitler; Magnificent, Dreamy, Nocturne, Zenit, Alba Via, Hygassos, Elysee olmaktadır.

Mutfak ve banyo tezgahlarında en fazla kullanılan kuvars taşlarından biri de Calisco olmaktadır. İçeriğinde %93 oranında kuvars olmaktadır. Türkiye’nin en zengin doğal kaynaklarından üretilir. Kullanıldığı alanlarda hem sağlamlığı hem de oldukça zarif görüntüsü ile öne çıkar. Oldukça çevre dostu bir üründür. Gözeneksiz bir yapısı olduğu için, pek çok ürüne karşı leke tutmaz özelliğe sahiptir. Ayrıca hem aside hem de alkali oranı yüksek ürünlere karşı da çok dayanıklıdır. Üzerinde mikroorganizma üremez ve bu da çok hijyenik bir malzeme haline gelmesini sağlar.

Kuvars Tezgahlar Neden Tercih Edilmeli?

Kuvars ürünlerden üretilen tezgahlar, dünyanın en sert minerallerinden biri olan kuvars kristallerinden üretilir. Bu ürünün sağlam ve dayanıklı yapısı yaşam alanlarında kullanıldığında çok daha avantajlı olur. Tezgâh olarak kullanıldığında farklı tasarımlar oluşturulmak için metal veya cam parçaları eklenebilir. Birçok önemli avantajı vardır ve bunlardan en önemlisi de üzerinde gözenek bulunmaması ve bu sayede de son derece hijyenik olmasıdır. Ayrıca yapısı gereği sıvı tutmaması için herhangi bir işlem yapılmasına da gerek yoktur. Hem mutfaklarda hem de banyolarda kuvars ürünler kullanıldıkları alanlara karakter katmaktadır.

Kenar Profilleri

Şimdi Ara